مدیر ستاد اقامه نماز استان خراسان رضوی با بیان اینکه مهم‌ترین پایگاه ترویج دین مسجد است؛ تاکید کرد: نخستین مکانی که پیامبر برای ترویج فرهنگ دین، بنیان نهاد، مسجد است و باید فرهنگ قرآن و اهل بیت را از مسجد آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام امرالله سبحانی‌نیا شامگاه گذشته در همایش آموزشی، بهداشتی دبیران هیأت امنا مساجد که در مسجد قبا و با حضور بیش از ۶۰۰ نفر از مربیان و هیات امنا مساجد برگزار شد؛ گفت: انسان باید در زمان خودش توانمند و هوشیار باشد اگر هوشمند و توانمند نباشیم باید در برابر نیرنگ دشمن تسلیم باشیم.

مدیر ستاد اقامه نماز استان خراسان رضوی با بیان اینکه شاید مهم‌ترین پایگاه ترویج دین مسجد است؛ تاکید کرد: نخستین مکانی که پیامبر برای ترویج فرهنگ دین، بنیان نهاد، مسجد است و باید فرهنگ قرآن و اهل بیت را از مسجد آغاز کرد.

وی با بیان اینکه اگر در هر جایی ظرف همدلی وجود نداشته باشد مثل کتابی است که شیرازه‌اش بهم ریخته است؛ یادآور شد: امروز بهترین راه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی تشویق نسل جدید به‌عضویت در یک تشکل دینی است.

سبحانی‌نیا اضافه کرد: باید تلاش کنیم مسجد پایگاه همدلی باشد و هر مسجد به نسبتی که همدلی بر آن حاکم باشد پیروز است، اگر محله با مسجد همدل شد پیروز است.

در ادامه معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: خدمت در مسجد عنایت خداوند است چرا که مسجد مهم‌ترین کانون معارف دینی، ارزش‌های اسلامی، تقویت مبانی اعتقادی و فرزندان صالحی است که در روی زمین برعهده جمع دوستان است.

محمد ذاکری با اشاره به سخنان اهل بیت در رابطه با مسجد؛ بیان کرد: ائمه در سخنان خود به اهمیت توجه و خدمت به مسجد اشاره می‌کنند، پیامبر(ص) می‌فرمایند ستمکارترین افراد کسانی هستند که مانع‌آبادی مسجد شوند.

وی اظهار کرد: مسئولیت و وظیفه خطیری برعهده افراد قرار دارد که در ورود یا عدم ورود جوانان به مسجد تاثیرگذار است.

معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی رفتار نادرست را از عوامل دفع جوانان از مسجد دانست و گفت: نوجوانان و جوانان باید تربیت شده به مسجد بیایند و موجبات اذیت و آزار را فراهم نکنند.

ذاکری عنوان کرد: ثواب ۴۰۰ حج مقبول و آزاد کردن بنده به کسی داده می‌شود که به نظافت مسجد توجه کند و خدمتکار آن باشد، کار هیؤت امنا به مراتب سخت‌تر از خادمی مسجد است چرا که باید برای همه افراد برنامه‌ریزی کند.

وی متذکر شد: هر حرف و کلمه هیأت امنا می‌تواند تاثیر سلبی و جذبی در افرادی که به مسجد رفت و آمد دارند داشته باشد.

معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی عنوان کرد: روشن کردن چراغ در مسجد فقط به روشنایی نیست بلکه به‌حضور افراد رفت و آمد افراد و گرفتن پاسخ آنها از مسجد است.

ذاکری گفت: پیامبر در مسجد کادرسازی می‌کردند ما نیز باید همین کار را انجام دهیم و جوانان را مدیریت کنیم.